Većina nas se nikada nije zapitala zašto je nebo plavo. To prihvatamo kao činjenicu i ne razmišljamo o tome, ali…


Ponekad neko dijete postavi jedno tako jednostavno pitanje. A odgovor, hm onda se odrasli često zbune i zaključe da o tome nikada nisu razmišljali, bar ne na taj način.
Mnogi možda znaju zašto je nebo plavo ali sigurno niko ne zna zašto je nebo iznad Trebinja “tako plavo”, takve plave nijanse?
Ove fotografije su napravili svjetski putnici “Kathmandu & Beyond” i sigurno se još uvijek pitaju, KAKO? Kako je nebo iznad Trebinja tako plavo???
Foto: Kathmandu & Beyond
Nije lako objasniti zašto je nebo plavo! Morate to zamisliti ovako: Sunčeva svjetlost ne pristaje direktno na površini zemlje. Prvo mora preći atmosferu. Na putu ka zemlji, svjetlost udara najrazličitije čestice: prašinu, kapljice vode koje plutaju u vazduhu itd. Svjetlost se preusmjerava na ove čestice, kvazi podijeljene na različite zrake. Ovaj proces se naziva rasipanje svjetlosti.
Činjenica da sunčeva svjetlost nije baš bjela – kao što to doživljavamo – već nudi čitav spektar boja u prirodnom fenomenu duge. Svetlost je ovde razložena padavinama krošnje u svoje pojedinačne boje. Usput, ove boje (crvena, narandžasta, žuta, zelena, plava i ljubičasta) nazivaju se spektralne boje.
Intenzitet rasipanja svjetlosti zavisi od njegove talasne dužine. Plava svjetlost je kraća talasna dužina nego, na primjer, crveno svjetlo. Dakle, plavo svjetlo je više raspršeno od crvene – nebo izgleda plavo. Intezivno je plavo kada je vazduh čist i suv, tako da u njoj ima malo čestica ili kapljica vode. Ovi uslovi obično prevladavaju prilikom uticaja na hladni zrak. U vlažnom vremenu i puno mraza i čestica prašine, sa druge strane, dalekovidne komponente svetlosti su rasširene snažnije: rezultat je bjeličasto ili oblačno nebo.
VolimLiked by 1 osoba